سئوالات متداول

 1. آیا پرورش اسپیرولینا سودآور است؟

  در صورتی که اسپیرولینای تولیدی شما از هر لحاظ عاری از آلودگی باشد (منجمله آلودگی فلزات سنگین و آلودگی میکروبی) و همچنین به شکل صحیح فرآوری شده باشد (فاکتورهایی رنگ، بو، دانه بندی، حلالیت و تاریخ انقضاء چند ساله)، قطعا با استقبال شدید بازار مواجه خواهد شد و حاشیه سود بالایی خواهد داشت. ولی از آنطرف اگر اسپیرولینای تولید شده نامرغوب و یا آلوده باشد، قطعا بازار مناسبی نداشته و سریعتر از آنچه تصور میشود ورشکستگی به دنبال خواهد داشت.

 2. آیا اشتغال خانگی اسپیرولینا درآمد خوبی دارد؟

  خیر. متاسفانه تراکم زیستی اسپیرولینا در واحد لیتر آنقدر بالا نیست که بتوان محصول انبوهی را از حجم اندک در آکواریوم یا وان برداشت کرد. برای توضیح بیشتر، هر استخر ۱۰۰ متر مربعی با ظرفیت تقریبی ۳۰ هزار لیتر، بطور میانگین ماهانه ۱۰ کیلوگرم پودر خشک اسپیرولینا محصول میدهد. ظرفیت یک آکواریوم بزرگ ۲ متری یا وان تقریبا ۳۰۰ لیتر است و اگر محصول بدهد که بعید خواهد بود، ماهانه تقریبا ۱۰۰ گرم پودر خشک اسپیرولینا قابل برداشت خواهد بود. با یک حساب سرانگشتی ساده میتوان دریافت که چنین پروژه ای سودآور هست یا خیر.

 3. برای شروع پرورش اسپیرولینا به چقدر فضا نیاز دارم؟

  برای تاسیس یک کارگاه کوچک پرورش اسپیرولینا با درآمد اندک، حداقل یک گلخانه ۵۰۰ متر مربعی نیاز است.

 4. برای شروع کار چقدر باید هزینه کنم؟

  در حال حاضر هزینه راه اندازی یک مجموعه پرورش اسپیرولینا با احتساب هزینه های ثابت و در گردش تا برداشت اولین محصول، تقریبا متری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

 5. درآمد من از این کار چقدر خواهد بود؟

  همانطور که قبلا اشاره شد درآمدزا بودن بیزنس پرورش اسپیرولینا شدیدا به کیفیت محصول وابسته است و تولید محصول نامرغوب موفقیتی به همراه نخواهد داشت. در صورتی که اسپیرولینا با بالاترین کیفیت و عاری از هر نوع آلودگی تولید شود و فرآوری آن نیز بدون عیب انجام شده باشد، بازگشت سرمایه تقریبا یک ساله دارد. یعنی به ازای هر ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری، تقریبا ماهانه ۱۰ میلیون تومان سود خالص خواهد داشت.

 6. چطور مطمئن شوم که اسپیرولینای تولیدی من در بازار فروش خواهد رفت؟

  بطور کلی برای اینکه بدانیم یک محصول در بازار موفق خواهد بود یا خیر، قدم اول آشنایی با انتظارات مشتریان آن محصول است. مصرف کنندگان اسپیرولینا چه خوراکی و چه آرایشی، بیشترین تأکید را بر کیفیت محصول دارند و از آنجا که این محصول جزء کالاهای لوکس بازار به شمار میرود، انتظار مصرف کنندگان نیز محصولی لوکس و بی نقص خواهد بود. اگر بتوانید این انتظار را برآورده کنید، قطعا در بازار داخلی و خارجی مشکل فروش نخواهید داشت.

 7. تمایل دارم به عرصه پرورش اسپیرولینا وارد شوم، از کجا باید شروع کنم؟

  لظفا به توضیحات مفصلی که در این لینک قرار داده شده است مراجعه نمایید.