معرفی

تیم اسپیرو فعالیت خود را از سال 1392 در زمینه پرورش، فرآوری و عرضه ریزجلبک اسپیرولینا (Arthrospira platensis) آغاز نموده است. مرکز فعالیت اسپیرو در استان بوشهر می باشد و مراکز پرورش اسپیرولینای اسپیرو در 3 سایت پرورشی گسترده شده اند. اسپیرو با مجوز رسمی از اداره کل شیلات و سازمان جهاد کشاورزی در حال فعالیت است.
 
محصولات اسپیرو علاوه بر اسپیرولینای زنده (استوک اسپیرولینا) همراه با تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز برای پرورش اسپیرولینا، شامل محصولات نهایی اسپیرولینا همچون خمیر، پودر، قرص و کپسول و همچنین فرآورده های تبدیلی مثل ماسک، صابون و شامپوی اسپیرولینا میباشد.
 

اهداف

اسپیرو با هدف تبدیل کشور بزرگ ایران به یکی از بزرگ ترین مراکز پرورش اسپیرولینا در جهان تشکیل شد. ایران به لحاظ وضعیت اکولوژیکی پتانسیل عظیمی در تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین کشورهای پرورش دهنده اسپیرولینا را داراست. نیازمندی روزافزون به این محصول ارزشمند درون و فرای مرزهای کشور، توجیه قانع کننده ای برای علاقه مندان به پرورش اسپیرولینا و سرمایه گذاری در این عرصه را فراهم می کند و اسپیرو با این هدف که تمام وقت و انرژی خود را صرف مشاوره، راه اندازی و گسترش این صنعت ارزشمند در کشور عزیزمان نماید پا به این عرصه نهاده است.
اهداف اسپیرو به طور کلی شامل موارد ذیل است:
 • عرضه مرغوب ترین فرآورده های اسپیرولینا جهت آشنایی و تشویق ایرانیان به مصرف این معجزه طبیعت
 • آشنایی سبد غذای ایرانی با انواع کاربردهای غذایی اسپیرولینا 
 • ارائه مشاوره به علاقه مندان به ورود به صنعت پرورش اسپیرولینا 
 • فراهم آوردن تجهیزات و نیازمندی های پرورش دهندگان
 • ترویج صنعت پرورش اسپیرولینا و توسعه حلقه تولید در کشور
 • اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم
 • حمایت از کارآفرینان در عرصه پرورش اسپیرولینا 

 

دیدگاه

متأسفانه در حال حاضر آشنایی ایرانیان با اسپیرولینا و فرآورده های جانبی و کاربردهای آنها آن چنان که باید نیست و اسپیرو تمام توجه خود را به این مسئله معطوف کرده است. اسپیرو در تلاش است با عرضه باکیفیت ترین فرآورده های اسپیرولینا، جای این ماده غذایی بی نظیر را در سفره ایرانی باز کرده و با افزایش میزان تقاضا، صنایع مختلف غذایی، آرایشی و بهداشتی را تشویق به تولید فرآورده های جانبی اسپیرولینا نماید. همچنین اسپیرو متعهد است تا هموطنانی را که قصد ورود به عرصه پرورش اسپیرولینا دارند صادقانه و دلسوزانه خدمت رسانی نماید تا جامعه اسپیرولینا در ایران هر چه گسترده تر شده و پتانسیل های مختلف بازار ایران در به کارگیری اسپیرولینا آشکار گردد.

یک پرورش دهنده موفق، یک مشتری بیشتر است

لذا اسپیرو به جای انتخاب مسیر انحصاری نمودن صنعت پرورش اسپیرولینا و بستن فضای رشد و ترقی این عرصه، مسیر شکوفایی این صنعت و بهره مندی از بزرگ شدن آن را برگزیده است.

هر فرآورده جدید وابسته به اسپیرولینا که به همت یک پرورش دهنده اسپیرولینا به بازار راه پیدا می کند، زمینه بهره مندی تمام پرورش دهندگان را فراهم آورده است.

اسپیرو در واقع با دیدگاه جهانی کردن ایران و محصولات ایرانی مرتبط با اسپیرولینا گام برداشته است تا فضایی آماده رشد را برای خود و سایر علاقه مندان به این حرفه لذت بخش فراهم آورده و نام ایران را به عنوان تولید کننده مرغوب ترین اسپیرولینای جهان مطرح نماید.

 

چشم انداز

تیم اسپیرو امیدوار است در آینده ای نه چندان دور مراکز بزرگ پرورش اسپیرولینا در سراسر ایران را مشاهده نموده و بازارهای غرب و شرق عالم را تشنه اسپیرولینای ایرانی به عنوان باکیفیت ترین اسپیرولینای جهان ببیند. با این آرزو، چشم اندازی که اسپیرو در چند سال آینده متصور است به شرح زیر می باشد:

 • توسعه مراکز پرورش اسپیرولینا در استان های مختلف
 • ارتقاء سطح آشنایی ایرانیان با اسپیرولینا 
 • حضور اسپیرولینا در بازارهای جدید درون و بیرون از کشور
 • افزایش تعداد مجموعه های پرورش اسپیرولینا 
 • توسعه شرکت های فرآوری اسپیرولینا
 • ورود فرآورده های اسپیرولینا به سایر دسته های غذایی

 

شاعر چه زیبا سروده است

دست به دست هم دهيم به مهر
ميهن خويش را کنيم آباد
يار و غم‌خوار همدگر باشيم
تا بمانيم خرم و آزاد

به سوی ایران سبز و ایرانیانی سالم و شاداب
اسپیرو